is desktop
Titulinis
Žinynas

Žinynas

Dialogo filosofija

Dialogo filosofija. Tradiciškai dialoginio mąstymo pradininku laikomas Sokratas, nors dialogas egzistavo ir anksčiau. Jis buvo žinomas Šumere ir Mesopotamijoje: „Dialogas apie žmonių skurdą“, „Dialogas tarp turtingo šeimininko ir vergo“ ir kt. Tačiau Sokrato nuopelnas dialogo filosofijos istorijoje neginčijamas. Sokratiškieji dialogai literatūroje skirstomi pagal priklausymą vienam ar kitam Platono kūrybos laikotarpiui: ankstyvojoje Platono filosofijoje sokratiškieji dialogai plėtoti kur kas labiau nei vidurio laikotarpiu, kai Platonui labiau rūpėjo savo idėjų teorija, esmių įžvalgos, tad dialoguose jam reikėjo parodyti tik pritarimą. Vakaruose iki šiol plačiai praktikuojamas sokratiškasis dialogas. Europoje veikia sokratiškojo dialogo organizacija (Society for the Furtherance of Critical Philosophy), kuri rengia ilgai trunkančius sokratiškuosius dialogus, tobulina metodiką, teikia siūlymus, kaip juos taikyti mokyklose.

Racionalumu grindžiamą antikinį dialogo metodą kritikuoja šių laikų filosofai. Nauja dialogo filosofijos tradicija labiausiai siejama su žydų kilmės filosofu Martinu Buberiu ir ją plėtojusiu Emanueliu Levinu. Martinas Buberis (gimė 1878 m. Vienoje – mirė 1965 m. Jeruzalėje) dialoginiam santykiui išreikšti vartoja įvardžius ir Tu. Buberiškajam dialogui, kitaip nei sokratiškajam, nereikia aiškaus racionalaus klausimo ir atsakymo. Jam artimesnė tyla. Šį ir Tu santykį lemia žmogaus laikysena, o ji gali būti dvejopa. Atsivėrimas kitam sukuria Aš–Tu santykį, kuris gali būti išreikštas tik visa esybe. Kita pamatinė jungtis Aš–Tai niekada negali būti išreikšta visa esybe. Tai mes patiriame, o mūsų santykis su pasauliu yra paviršutiniškas. Aš–Tu santykis reikalauja atsako. Atsakas – tai atsakomybė kitam, tam, kuris į tave kreipiasi. Dialogas įmanomas su visu pasauliu, tačiau tobuliausias ir tikriausias dialogas yra tuomet, kai tau byloja Dievas. M. Buberis yra religinis mąstytojas, tačiau religingumą jis suvokia kaip dialoginį atsivėrimą pasauliui, primapradį santykį su realybe. Šias įžvalgas M. Buberis išplėtojo 1923 m. išleistoje knygoje Aš ir Tu, taip pat tokiuose veikaluose kaip Pokalbis (1930), Klausimas pavieniui (1936) bei Tarpžmogiškumo pradai (1953). Į lietuvių kalbą išverstos jo knygos Dialogo principas I: Aš ir Tu; Dialogo principas II: klausimas pavieniui.

Filosofas Emanuelis Levinas – taip pat judaizmo tradicijos atstovas (gimė Kaune 1906 m., studijų metais išvyko mokytis į užsienį, gyveno Prancūzijoje, mirė 1995 m. Paryžiuje). E. Levinas toliau plėtojo šiuolaikinę dialogo filosofiją. Jo samprotavimų ir M. Buberio filosofijos pagrindinis skirtumas yra tai, kad E. Levino dialogas yra asimetriškas. Levinas dažniau vartoja ne Tu, o Kito sąvoką. Kitas yra visiškai kitoks, jis niekada nebus pažintas iki galo. Kito atsakomybė yra jo paties reikalas. Etika E. Levinui yra pirmoji filosofija, nes etika prasideda nuo dialogo, o tai yra kito žmogaus vertingumo pripažinimas. Gėrio konkretybė yra kito žmogaus vertingumas. Šis etinis santykis įprasmina gyvenimą, išveda mus iš būties vienatvės.

Tokio dialogo taikymas mokykloje labiausiai tinka tuomet, kai stokojama nuoširdaus, pasitikėjimu grindžiamo bendravimo. (L. Duoblienė)

Lietuvoje dialogo fenomeną tyrinėja daugelis lietuvių filosofų: N. Putinaitė, T. Sodeika, J. Baranova-Rubavičienė, K. Stoškus, L. Duoblienė, M. Gutauskas. Išsami Mintauto Gutausko monografija Dialogo erdvė. fenomenologinis požiūris (2011) gal ir nėra skirta mokiniams ar studentams kaip įvadinis paskaitų tekstas, tačiau gali būti paranki gilinantis į dialogo problematiką filosofijos rašto darbuose.