is desktop
Titulinis
Visos temos

Visos temos

Paulius – tautų apaštalas

Apaštalas Paulius – trijų kultūrų žmogus. Prieš atsivertimą, kurio metu Paulius išgirdo Viešpaties balsą, jis vadinosi Sauliumi ir buvo aršus krikščionių persekiotojas. Priėmęs krikštą Paulius visas savo jėgas skyrė misijinei veiklai: daug keliavo po Mažąją Aziją burdamas tikinčiuosius į Bažnyčias. Jaunų krikščionių bendruomenių tikėjimą Paulius palaikė ir įkvėpdavo laiškais, tapusiais Naujojo testamento dalimi.

Kultūriniai etiketo savitumai

Kai įsitrauki į internetinį pokalbį su bendraamžiais, gyvenančiais pačiuose įvairiausiuose pasaulio kampeliuose, atrodo, kad internetas panaikino visas sienas. Kartu netrunki suvokti, kad kultūriniai skirtumai, formavęsi tūkstančius metų, niekur nedingo – tik dabar mes turime daug daugiau galimybių su jais susidurti. Nuo mūsų požiūrio priklauso pasaulio ateitis: neigsime vieni kitus ar džiaugsimės galinga papročių, tradicijų, kultūrų įvairove. Pirmas žingsnis kultūrų dialogo ir taikos link – pagarba savo ir kitų kultūroms.

Aprangos etiketas

Joks kostiumas ar puikiausia suknelė nepadės grubiai ar neetiškai besielgiančiam žmogui. Vis dėlto kodėl verta atkreipti dėmesį ir į tai, kaip atrodome? Mūsų apranga ne tik puošia ir šildo, bet ir siunčia aplinkiniams tam tikrus ženklus: kiekviena aplinka reikalauja savito atsako. Jei numosime į tai ranka, ir į mus gali būti numota. O juk nė vienas nenorime, kad taip nutiktų.

Bendravimo etiketas

Kaip bendrauja anglai? Kokias temas mėgsta aptarti susitikę prancūzai? Apie ką galėtum patylėti su japonu? Bendravimo etiketas – tai verbalinių ir neverbalinių ženklų ir gestų visuma. Įvairios kultūros turi savitumų, tačiau visas nerašytas taisykles vienija bendras tikslas: nutiesti tarp žmonių tiltą, padėti jiems iš tikrųjų susitikti. Tam būtina ugdyti pagarbą, toleranciją ir palankumą.

Meno paskirtis religiniuose objektuose

Kai įeini į bažnyčią, visuomet pajunti: čia tvyro ypatinga atmosfera. Kas ją kuria? Dievas ir žmonės. Dievas pripildo erdvę savimi, galbūt net yra Erdvė. Žmonės dalyvauja šioje misterijoje puoselėdami savo tikėjimą, kurdami bei saugodami fizines bažnyčios sienas. Koks yra pagrindinis meno, kurį regi bažnyčioje, tikslas? Kuo jis skiriasi nuo kūrinių, su kuriais susiduri muziejuose, galerijose ar miesto aikštėse?

Šv. Teresės tobulybės kelias

Yra paslaptingas kelias, kuriuo maldoje keliauja tikinčiojo siela, vedama ir kalbinama šv. Dvasios. Ar įmanoma šios neregimos kelionės patirtį perteikti kitiems? Kokius žodžius ir vaizdus pasitelkia mistinių kelionių ekspertai – šventieji vienuoliai ir jų liudijimus įamžinę dailininkai, kad ši paslėpta vidinė tikrovė atsivertų ir mūsų akims?

Religiniai simboliai

Kaip kalbėti apie dvasinį nušvitimą? Kokios spalvos yra Anapusybė? Kokia melodija geriausiai primintų angelų balsus? Žmonės visais laikais ieškojo būdų ir formų, kaip pasitelkus fizinio pasaulio galimybes dalintis žiniomis ir nuojautomis apie nematerialaus dvasinio pasaulio principus. Įvairių religijų simboliai – tai tarsi švyturiai, tikintiesiems kasdien primenantys apie kito, dvasinio lygmens egzistavimą.

Sokrato dialogas ir teismas

Dramatiškos Sokrato, vieno iškiliausių visų laikų filosofo, teismo ir mirties aplinkybės jaudina žmonių protus jau daugiau kaip du tūkstančius metų. Sakoma: jis mirė taip, kaip gyveno. O gyveno taip, kaip mąstė. Filosofas garsėjo meile tiesai, kurios ieškojo mąstydamas bei skatindamas mąstyti kitus. Sokrato dialogas – tai klausimų kėlimo ir tiesos ieškojimo kelias, kuriuo gali leistis kiekvienas žmogus.

Kultūrų įvairovė ir dialogas

Jau turi pakankamai patirties, kad suvoktum: požiūrių, vertybių, tradicijų skirtingumas neretai tampa rimtų konfliktų priežastimi. Pykstasi ne tik atskiri individai, bet ir tautos, valstybės. Kaip tai pakeisti? Kaip mąstyti ir elgtis, kad skirtingos kultūros galėtų darniai sugyventi neužgoždamos ir neišnaudodamos vienos kitų, bet, priešingai, praturtindamos? Kokia pagrindinė taikos sąlyga?

Agresyvus elgesys

Kai tau nori įkąsti šuo – supranti: jis saugo savo teritoriją, gina savo kaulą arba tiesiog pasiuto. Kodėl agresyviai elgiasi žmonės? Priežasčių žinojimas nepadės apsisaugoti nuo smūgio ar žeidžiančio žodžio, tačiau dažnai tai leidžia savo persvarą demonstruojančiame agresoriuje pamatyti išsigandusį, beviltiškai kenčiantį žmogų. Ir tuomet kai kas ima keistis.